Wystawa pt. ,, Historia Biblii ”.

2019-03-26

26.03.2019  klasa II technikum uczestniczyła w wycieczce z s. Małgorzatą Syjud  i p.E. Saługą do Muzeum Miasta Jaworzna gdzie zobaczyli ,,wędrującą” po miastach  polskich wystawę pt.,, Historia Biblii”. Przewodnik Pan Piotr Żytnik  przeprowadził uczniów przez całą historię 3,5 tysiąca lat powstania Biblii

Ciekawie i kompetentnie  opowiedział o historii tłumaczenia Biblii z języków oryginalnych, czyli o Septuagincie
i o Wulgacie. Przybliżył  postać św. Hieronima i jego ogromny wkład   w  powstawanie tłumaczenia Biblii  na język Kościoła ,czyli na łacinę. Wspomniał też o pierwszej drukarni  Gutenberga. Nie zabrakło również informacji o Biblii ks. Wujka, pierwszej przetłumaczonej na język polski. Pokazał nam egzemplarz Biblii Tysiąclecia, a nawet Biblię po Śląsku.

Uczniowie mogli z bliska zapoznać się z eksponatami, mogli zobaczyć repliki najstarszych manuskryptów i kamiennych tablic, skrawki papirusów, zrolowane skóry, zapisane  zwoje, a  niektórzy śmiałkowie próbowali swoich sił, czytając Biblię po Śląsku.

Na koniec były warsztaty z języka hebrajskiego. Prowadzący czytał wybrane perykopy biblijne w języku hebrajskim, greckim i wyjaśniał ich znaczenie. Wykład  zakończył się szybkim kursem nauki hebrajskiego. Każdy uczestnik miał napisać swoje imię literami hebrajskimi. Prace zostały nagrodzone pochwałą i słodkościami.

Uczniowie uczestniczyli w niecodziennej lekcji języka polskiego, historii, kultury a przede wszystkim  religii, która była wzruszającym  spotkaniem z żywym Słowem Bożym.