12 świątecznych opowiadań

2017-01-04

,,12 świątecznych opowiadań” - na tę książkę składa się zbiór opowiadań świątecznych aż 12 autorów znanych nam głównie z literatury, którą właśnie czytamy, czyli książek młodzieżowych. Zacznijmy od samej książki. Dużym plusem jest jej twarda oprawa przepięknego koloru nieba, a na nim gromadnie spadające gwiazdki. Kolejne miłe zaskoczenie to czerwona wstążka w książce, na wypadek, gdyby ktoś zapomniał ze sobą zakładki - co zdarza mi się często.

Mamy 12 opowiadań. Mają one wspólną cechę - są magiczne. Mogłabym nawet powiedzieć, że dla nas - nierealne. Nie spotykamy przecież co roku w czasie ,,gwiazdki”  wymarzonego mężczyzny tak jak to miało miejsce w opowiadaniu „Dama i Lis”.  Raczej nie dzieje się to w naszym życiu. Ale właśnie o to chodzi w filmach, książkach o tematyce świątecznej. Magia świąt działa na nas w taki sposób, że czujemy się rozluźnieni, zrelaksowani, szczęśliwsi, z większymi chęciami do działania. W opowiadaniach głównie przewija się motyw miłości i tęsknoty za nią - a są nam one niezbędne do tego, byśmy mogli żyć szczęśliwie. Książkę można śmiało porównać z dwunastoma potrawami wigilijnymi. Przygotowujemy je każdego roku. Są różnorodne: ciepło-zimne, słodkie-słone, zawsze smakują inaczej i nie każdą z nich lubimy, ale należą one do naszej tradycji, więc staramy się je przynajmniej spróbować.

To krótkie opowiadanie mówi o czymś ważnym  - o przyjaźni i rozstaniach.

Ukazana jest tu przyjaźń dwojga ludzi, którzy poznają się w Sylwestra i od razu nawiązuje się między nimi bliskość przeradzająca się w przyjaźń.

Kiedy bohaterowie kończą szkołę i Noel wyjeżdża na studia, daleko od Mags, ona co roku w okresie bożonarodzeniowym wyczekuje spotkania z chłopakiem.

Historia dzieje się w Sylwestra, ostatniego dnia roku. Dziewczyna próbuje okazać Noelowi swoje uczucia - to, że darzy go większym i silniejszym uczuciem, że wciąż za nim tęskni. W czasie ostatniego spędzonego wspólnie Sylwestra rodzi się między nimi magiczne uczucie i chłopak podarowuje Mags jeden pocałunek, który zmienia ich historię.

Wielu z Was rozpoczęło niedawno naukę w tej szkole, poznało nowe osoby, musiało rozstać się ze starymi przyjaciółmi, znajomymi. Wielu nie może się doczekać, kiedy skończy edukację. Na pewno wiele przyjaźni zostanie wówczas wystawionych na próbę. Jeśli jest to jednak prawdziwa przyjaźń, a nie pusto brzmiące słowa, odległość i zmiana szkoły nie jest w stanie zerwać przyjaźni. Pamiętajcie o tym.

Polecam także inne opowiadania ze zbioru ,,12 świątecznych opowiadań”.

Ania Kostrzewa