Filmowa lekcja historii

2018-09-25

W dniu 11 września 2018r. uczniowie kl.III TM wzięli udział w projekcji filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, który wyświetlono dla nas w kinie Planet Cinema.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” to film, który  powstał na podstawie kultowej książki Arkadego Fiedlera. Polscy piloci początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF) tworzą elitarną jednostką – Dywizjon 303, który nie ma sobie równych.

Była to doskonała filmowa lekcja historii. Uczniowie klas: 3 mechatronik, elektryk i mechanik pojazdów samochodowych z wielką uwagą śledzili losy legendarnych już pilotów: „Bo przecież nikt nie latał tak jak oni.” Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków tego, czym jest prawdziwe bohaterstwo.

To właśnie te walory dzieła zadecydowały o tym, że projekcję „Dywizjonu 303. Historia prawdziwa” dołączyliśmy do szkolnych wydarzeń, które uświetniają obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Film jest rekomendowany dla uczniów przez IPN oraz MEN.

Wyjście młodzieży do kina zorganizowały panie: Anna Wielgus, .Agnieszka Kulig ,Ewa Saługa i pan Michał Marcinowski.