Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

2015-03-10

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w dniu 06.03.2015 r. w Powiatowym Centrum Edukacyjnym odbyło się spotkanie z przedstawicielami Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Uczniowie wysłuchali wykładu pana Mieczysława Potejki, który przybliżył życiorys Witolda Pileckiego oraz przedstawił losy bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego - tak z bronią w ręku, jak i w inny sposób - przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Następnie głos zabrali także inni członkowie Towarzystwa, będący równocześnie przedstawicielami 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich: porucznik Jan Potejko i kapral Maciej Piecha. W interesujący sposób przedstawili oni tradycje ułańskie, prezentując również pełną uprząż na modelu konia.

oprac. Ewa Saługa